Vlog
- PROF. PIOTR RADZIWON - Jak krwiodawstwo i krwiolecznictwo ratują życie Prof. dr hab. n. med. Piotr Radziwon, hematolog, Konsultant Krajowy ds. Transfuzjologii Klinicznej opowiada o historii przetoczeń krwi, powstaniu w Polsce sytemu krwiodawstwa i krwiolecznictwa, o aktualnych problemach związanych z jego funkcjonowaniem. Profesor wyjaśnia także, kto może zostać dawcą krwi i jakie znaczenie dla pacjentów oraz sytemu ma wprowadzenie leków będących alternatywą dla przetoczeń krwi. Profesor Radziwon podkreśla, że krwiolecznictwo - leczenie krwią , naturalnym lekiem, który nie ma swojego syntetycznego odpowiednika - jest możliwe dzięki honorowym dawcom krwi.
- ONKO-AZYL dla UKRAINY - wsparcie dla ukraińskich pacjentów onkologicznych Relacja z pierwszego spotkania w ramach projektu ONKO-AZYL dla UKRAINY, które odbyło się 3 czerwca 2022 r. w Warszawie. Celem projektu jest wsparcie, informacja i edukacja chorych na nowotwory z Ukrainy oraz ich bliskich, a także integracja ze środowiskiem polskich pacjentów onkologicznych. W programie warsztatów wykłady onkologa, hematologa, psychoonkologa, specjalisty badań klinicznych. Inicjatorem projektu jest Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS z Sanoka. Projekt objął Patronatem Honorowym Rzecznik Praw Pacjenta.
- PROF. JOANNA DIDKOWSKA - Zalecenia WHO dotyczące wyrobów tytoniowych Prof. Joanna Didkowska z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie przedstawia wyniki działań edukacyjnych dotyczących wyrobów tytoniowych, które spowodowały spadek zachorowań na choroby kardiologiczne i nowotwory w naszym społeczeństwie, zwłaszcza wśród mężczyzn. Profesor Didkowska podkreśla, że ostatnio pod postacią "mniej szkodliwych" nowych wyrobów tytoniowych zostały leganie wprowadzone nowe produkty uzależniające, skierowane przez producentów głównie do młodzieży. Stąd poza edukacją powinny być wprowadzone odpowiednie rozwiązania legislacyjne. Według najnowszych zaleceń zespołu ekspertów każda osoba uzależniona, aby wyjść z nałogu powinna mieć zapewnione wsparcie psychologiczne i medyczne. Dotyczy to szczególnie osób chorych w tym na raka, u których rzucenie palenia istotnie poprawia stan ich zdrowia.
- PROF. JACEK JASSEM - Używanie wyrobów tytoniowych, czynnik ryzyka nowotworów Prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem, kierownik Kliniki i Katedry Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z red. Aleksandrą Rudnicką mówi o chorobach onkologicznych, w których palenie wyrobów tytoniowych jest czynnikiem ryzyka i wyjaśnia, dlaczego niektóre organy są bardziej narażone na działanie tytoniu. Prof. Jassem zaznacza, że choć nowe wyroby tytoniowe są mniej szkodliwe, to nie są sposobem na wyjście z nałogu, ponieważ zawierają uzależniającą nikotynę. Profesor podkreśla, jak ogromne znaczenia ma zrezygnowanie z palenia u osób w trakcie leczenia onkologicznego. Podnosi ono - co potwierdzają badania - aż o 25% efektywność leczenia, czego nie jest w stanie zrobić żaden lek. Warto więc zainwestować w leczenie uzależnienia od tytoniu u osób z chorobami nowotworowymi, nie jest za późno na takie działania, wbrew potocznym przekonaniom.
- PROF. IWONA HUS - Przewlekła białaczka limfocytowa - jak działają inhibitory kinazy tyrozynowej Brutona (BTK) Prof. Iwona Hus, prezes Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów w rozmowie z red. Aleksandrą Rudnicką przedstawia, jak działają inhibitory kinazy tyrozynowej w leczeniu pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową, Prof. Hus wyjaśnia, jakie korzyści odniosą pacjenci z tym nowotworem , którzy mają delecję 17p/mutację TP53 czy niezmutowane geny I G V H, z zastosowania inhibitorów kinazy tyrozynowej. Prof. Hus omawia też działania niepożądane tych substancji, w tym tzw. pozorną progresję, zaznaczając, że kinazy B T K nowej generacji maja mniej działań niepożądanych .m.in. zakresie chorób serca.
- PROF. AGNIESZKA WIERZBOWSKA - Czekamy na przełom w leczeniu polskich pacjentów z ostrą białaczką szpikową. Prof. Agnieszka Wierzbowska, kierownik Katedry Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w rozmowie z red. Aleksandra Rudnicką mówi o konieczności zmian w organizacji i finansowaniu badań diagnostycznych - w tym sekwencjonowania nowej generacji (NGS) - u pacjentów z ostrą białaczką szpikową, bez których wdrożenie innowacyjnych terapii w leczeniu tych chorych nie będzie możliwe. Profesor wskazuje też na korzyści dla jakości życia chorych i sytemu ochrony zdrowia z wprowadzenia ambulatoryjnego modelu organizacji leczenia 1. linii u pacjentów z ostrą białaczką szpikowa z grupy UN-FIT leczonych terapią skojarzoną azacytydyny z wenetoklaksem.
- PROF. TOMASZ SACHA - Przewlekła białaczka szpikowa - sukces w leczeniu nowotworów krwi Prof. Tomasz Sacha, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii UJ CM, w rozmowie z Aleksandrą Rudnicką przedstawia leczenie polskich pacjentów z przewlekłą białaczką szpikową, które dzięki wprowadzeniu sprawdzonych leków generycznych oryginalnej substancji - imatynibu jest w pełni dostępne dla polskich chorych. Profesor Sacha wyjaśnia też, u których chorych i dlaczego możliwe jest zaprzestanie leczenia, bez szkody dla ich zdrowia. Profesor mówi też o tym, jak istotne znaczenie miała refundacja substancji ponatynib dla określonej grupy pacjentów z ostrą białaczką szpikową.
- KATARZYNA LISOWSKA - Na co czekają pacjenci hematoonkologiczni Katarzyna Lisowska moderatorka grupy wsparcia chorych na nowotwory i red. Aleksandra Rudnicka rozmawiają o aktualnych potrzebach i problemach pacjentów z nowotworami krwi, dotyczących dostępu do nowych terapii, zmian w programach lekowych, profilaktyki przeszczepień i organizacji w ochronie zdrowia.
- IWONA TOMANEK - Transplantacja Krwiotwórczych komórek macierzystych - jak znaleźć genetycznego bliźniaka Iwona Tomanek, kierownik działów Follow Up i Work Up Fundacji DKMS w rozmowie z red, Aleksandrą Rudnicka przedstawia cele Światowego Dnia Walki z Chorobami Nowotworowymi Krwi obchodzonego z inicjatywy Fundacji DKMS od 2014 r. Iwona Tomanek informuje jak znaleźć genetycznego bliźniaka i jak zostać dawcą krwiotwórczych komórek macierzystych. Przedstawia działania Fundacji oparte na 4. filarach: poszukiwaniu dawców komórek macierzystych krwi, edukacji, wsparciu organizacji pacjentów i pomocy dla placówek medycznych. Mówi o tym, jak Fundacja poradziła sobie w trudnych warunkach pandemii i wojny w Ukrainie.
- MONIKA KĘDZIORA - Moje życie z czerniakiem Do rozmowy o czerniaku z perspektywy pacjenta red. Aleksandra Rudnicka zaprosiła Monikę Kędziorę, autorkę bloga ŻYCIE Z TERRORYSTĄ. Monika opowiada, o tym jak bardzo czerniak zmienił jej życie, że nazwała go terrorystą. Mówi o tym, co jest najtrudniejsze w tej chorobie i skąd czerpie siłę, aby być nadal aktywną, pracować, spotykać się z ludźmi. Kto daje jej największe wsparcie i jaki jest jej sposób na życie z "terrorystą- czerniakiem". Przekazuje praktyczne rady na co dzień dla innych chorych, którzy zaczynają dopiero życie z rakiem i terapię. Podkreśla, że choroba wniosła wiele pozytywnego do jej życia.
- KAMIL DOLECKI - Profilaktyka czerniaka i wsparcie pacjentów to nasza misja Kamil Dolecki, prezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki SARCOMA przedstawia misję i działania swojej organizacji, która pierwotnie powstała, aby wspierać pacjentów z mięsakami, ale od kilku lat zajmuje się też niesieniem pomocy chorym z nowotworami skóry. Działania Stowarzyszenia SARCOMA, to nie tylko wsparcie pacjentów z czerniakiem, ale także szeroko prowadzono edukacja na rzecz profilaktyki nowotworów skóry. Kamil Dolecki, mówi też o planach Stowarzyszenia na przyszłość, o najpilniejszych potrzebach w obszarze profilaktyki czerniaka i pomocy chorym z rakami skóry.
- BARBARA PEPKE - Edukację na temat profilaktyki czerniaka trzeba zaczynać jak najwcześniej Barbara Pepke, prezes Fundacji „Gwiazda Nadziei”, w rozmowie z red. Aleksandrą Rudnicką przedstawia prowadzony od lat z powodzeniem projekt edukacyjny na temat profilaktyki czerniaka, który jest obecnie realizowany na terenie prawie całej Polski. Projekt jest skierowany do uczniów, a partnerem merytoryczny Fundacji są stacje sanitarno-epidemiologiczne. Projekt powstał w konsultacji z nauczycielami i uczniami, tak aby język komunikacji był zrozumiany dla dzieci i młodzieży, a formy przekazu atrakcyjne dla młodych odbiorców.